Procentuj dla Kalisza

407 tysięcy złotych to kwota jaka wpłynęła w zeszłym roku z 1 procenta na konta kaliskich Organizacji Pożytku Publicznego. W Kaliszu zaledwie połowa podatników decyduje o przeznaczeniu 1 proc. swojego podatku na OPP, z czego tylko trzecia część trafia do fundacji z naszego miasta. Akcja “Procentuj dla Kalisza” ma zachęcić mieszkańców, by bardziej wspomagali kaliskie organizacje.

DSC_0411_article

– Akcja ma uczulić kaliszan, aby zostawiali 1 procent swojego podatku dochodowego w naszym mieście. Chcemy budować koalicję lokalnych fundacji stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które uświadamiałyby swoich beneficjantów o akcji. A warto jest procentować dla naszego miasta i regionu – powiedział Tomasz Jeżyk z fundacji “Bread of Life”. – Z danych statystycznych przeprowadzonych przez Pierwszy Urząd Skarbowy w zeszłym roku oddaliśmy około pół miliona złotych z 1 procenta na kaliskie Organizacje Pożytku Publicznego.

Jeśli podatnik nie zdeklaruje w PIT-cie KRS-u organizacji, na jaką chce przeznaczyć swój 1 proc. – trafia on do budżetu i nie wiadomo w jakim ułamku i kiedy ma szansę wrócić do danego miasta.

– Tylko 50 procent podatników składających zeznania podatkowe przekazuje ten jeden procent na OPP. A tylko jedna trzecia z tych pieniędzy trafia do lokalnych organizacji – powiedziała Agnieszka Fraj, współorganizatorka akcji. – Jest nam obojętne, czy pieniądze trafią na schronisko dla zwierząt czy też na organizację zajmującą się ochroną zdrowia. Chcemy by ten jeden procent po prostu został w Kaliszu.

Wszystkie organizację zostały poinformowane o akcji. Mają one podać zakres swojej działalności i loga, by kaliszanie mogli zobaczyć co dana organizacja robi i na co potrzebuje pieniądze. Niestety, nie wszystkie kaliskie Organizacje Pożytku Publicznego zainteresowane są swoją promocją. – Tylko 15 z 22 organizacji zareagowały na zaproszenie do akcji. Ważnym elementem była informacja na co w zeszłym roku wykorzystali ten jeden procent ofiarowany im przez podatników – powiedziała Elżbieta Magnuszewska, redaktor naczelna portalu Calisia.pl.

– Czasami jest to tylko 70 groszy, ale te pieniądze pomnożone przez 100 tysięcy mieszkańców daje ogromną kwotę. Warto to oddać na organizacje, bo jeśli te pieniądze trafią do budżetu, to nie zawsze je widać. Organizacje pozarządowe wykorzystają te pieniądze lepiej, efektywniej i zgodnie ze swoim statutem – dodał Tomasz Jeżyk.

Wkrótce przedstawimy Państwu sylwetki kaliszan, którzy również oddają 1 procent swojego podatku na rzecz kaliskich Organizacji Pożytku Publicznego.