Odważni wygrywają

Kampania społeczno-edukacyjna na rzecz profilaktyki raka jądra „Odważni Wygrywają” zainicjowana i realizowana przez Fundację „Gdyński Most Nadziei” to unikatowy w skali Polski autorski projekt realizowany od 2009 roku. Kampania, inspirowana prawdziwą historią, Kuby, młodego gdynianina, u którego zdiagnozowano chorobę nowotorową, stała się punktem wyjścia do budowania działań w obszarze profilaktyki raka jądra. Temat pomijany społecznie, wstydliwy, marginalizowany, zobrazował skalę problemu znikomej świadomości społecznej, nieznajomości objawów, a przede wszystkim specyfiki tego rodzaju nowotworu. Celem kampanii jest budowanie świadomości istnienia nowotworu, przełamywanie tabu, nauka samobadania u mężczyzn, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która potrafi uratować życie – wcześnie wykryty rak jąder jest wyleczalny aż w 100%.

Za kampanię na terenie miasta Kalisza odpowiedzialny będzie kaliski oddział Fundacji Bread of life, Akademia Walki z Rakiem działająca przy fundacji. W ramach kampanii, na terenie Kalisza; pragniemy zorganizować heapning, który planowany jest na 14 listopada podczas, którego rozdawane będą na ulicach Kalisza jajka z ulotkami dotyczącymi samobadania jąder.

Następnego dnia (15 listopada) planowana jest prelekcja  w specjalnie wynajętej sali PWSZ w godzinach dopołudniowych. Wykład zostanie przeprowadzony przez specjalnie zaproszonego psychoonkologa z Wrocławia dla studentów, uczniów  PWSZ dla klas II-drugich LO i Technikum w liczbie 100 osób. Dwa dni pózniej planowane jest badanie profilaktyczne USG jąder w godz od 15 do 17 w MEDIX-sie dla osób, które zgłoszą się z specjalnie przygotowanym voucherem, który zostanie rozdany podczas prelekcji. Przyjmujemy, ze z badania skorzysta 30 osób. W ramach kampanii będzie możliwe skorzystanie z darmowych porad z psychoonkologiem liczbie 30h. Zadanie zakończy się rozliczeniem projektu.