Bartymeusz to projekt prowadzony przez Hannę i Piotra Buczkowskich.

Hannę możecie spotkać w gabinecie centrumlepszegowidzenia.pl 

Hanna ukończyła optometrię na UAM w Poznaniu, później została ortoptystką oraz doktorem nauk medycznych na UM w Poznaniu. Była uczestnikiem pionierskiego kursu w systemie online „Amblyopia / Strabismus I” zorganizowanym przez Illinois College of Optometry w Chicago.

Hanna i Piotr to wspaniałe małżeństwo, które bardzo angażuje się w pomoc najuboższym i potrzebującym.

Bartymeusz to projekt lokalny i wyjazdowy (Mołdawia), którego celem jest dotarcie do osób, których nie stać na okulistę lub nie mają dostępu do lekarzy.

Poszukujemy osób, które potrzebują pomocy okulistycznej. Osoby takie najpierw przechodzą badanie wzroku, po czym otrzymują odpowiednie okulary.

 

Projekt „Bartymeusz” realizujemy od 2010 roku. W ramach tego przedsięwzięcia organizowaliśmy i przeprowadzaliśmy bezpłatne badania wzroku dla osób ubogich z Poznania i okolic. Wszyscy potrzebujący otrzymali bezpłatnie okulary, jeśli była taka potrzeba. Badania przeprowadzane były głównie w Katedrze Optometrii i Biologii Układu Wzrokowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W działania te zaangażowało się wielu specjalistów, producentów soczewek okularowych i opraw okularowych, firm optycznych oraz instytucji, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy. W Polsce przebadaliśmy w sumie 355 osób ubogich, bezdomnych oraz dzieci z domu dziecka, wydaliśmy 590 par okularów dobranych i wykonanych dla każdego pacjenta indywidualnie.

W 2014 roku w październiku razem z Bożenką i Markiem Gwóźdź służyliśmy w Mołdawii przez sześć dni – dwa dni w Poliklinice w Straseni a pozostałe cztery dni w Sieriec. Zbadaliśmy 300 osób i wydaliśmy 500 par okularów (większość zrobiono w Polsce a następnie przetransportowano do Mołdawii). Na miejscu nocowaliśmy w domu misyjnym „Metanoia” prowadzonym przez polską Misję Przyjaciół Dzieci w Straseni. To ludzie działający w tej organizacji ugościli nas i zajęli się formalnymi aspektami naszej służby, takimi jak weryfikacja i rejestracja pacjentów.

W kolejnej wyprawie do Mołdawii w 2015 roku zbadaliśmy i zaopatrzyliśmy w okulary głównie dzieci z domu dziecka w Straseni (wydaliśmy 350 par okularów). Tym razem dołączyła do nas Iwona Sawicka.

W tym roku w lipcu wraz z dwoma innymi optometrystami ( Dr Katarzyną Krystofiak i Mgr Maciejem Ciebierą) pojechaliśmy do Gotesti (Mołdawia), gdzie zbadaliśmy 390 osób oraz wydaliśmy 400 par okularów ( 200 par zrobiono w Polsce).

Serdecznie dziękujemy

firmie Jai Kudo, która zaopatrzyła nas w 400 par soczewek okularowych

Optykowi „Wizjoner” ze Śremu za wykonanie 40 par okularów

Optykowi „Tomalka” z Katowic za wykonanie 60 par okularów

Fundacji Soczewki.com z Krakowa za wykonanie 100 par okularów

 

Długoterminowy cel naszych działań nie sprowadza się tylko do organizowania jednorazowych akcji wspierających, pragniemy podnosić poziom wiedzy i umiejętności miejscowych specjalistów zwłaszcza z zakresu optometrii oraz doposażać gabinety w których prowadzi się badania wzroku lub nawet tworzyć nowe. W związku z tym pragniemy zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, jeśli czujecie się Państwo poruszeni tymi działaniami i chcecie być ich częścią – możecie pomóc.

Zbieramy używane i nowe okulary w dobrym stanie, oprawy okularowe oraz środki na zakup sprzętu diagnostycznego. Okulary można przesyłać na adres ul. Daglezjowa 46/1; 62-070 Dąbrówka .

Środki finansowe można przekazywać na konto Fundacji Bread Of Life:

BZ WBK73 1090 1346 0000 0001 1270 4936 Z dopiskiem „Bartymeusz”

Koordynatorzy : Hanna i Piotr Buczkowscy

Kontakt: hannabuc@ump.edu.pl

Dotychczasowa WSPÓŁPRACA:

Katedra Optometrii i Biologii Układu Wzrokowego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Punkt Informacyjny Europe Direct – Poznań

JZO

JAI KUDO

Misja Przyjaciół Dzieci

centrumlepszegowidzenia.pl (Dąbrówka k. Poznania)

Centrum Optyczne w Pyskowicach Małgorzata i Bolesław Rudzińscy

„Wizjoner” Salon Optyczny Magdalena Majchrzak (Śrem)

Optyk Artur Hrapkowicz ze Starachowic (F.H.U. Oczko)

Optyk Express Jóźwiak (Poznań)

Optyk „Tomalka” z Katowic

Fundacja soczewki.com
<h2>Podaruj Nam 1% mocy, tak abyśmy wspólnie razem zmieniali Nasze otoczenie.

 

Uwaga! Koniec strony ;)